Time Tables

Class Day Place Time
Contemporary Classes Thursday

DARDANELLE STUDIOS, Armadale Road, Whitburn

6.45-7.30  Beginner and Intermediate Contemporary class

7.30-8.15  Intermediate and Advanced Contemporary class

 

tiny tumblers Saturday

Dardanelle Studios, Armadale Road, Whitburn

9.30-10.00

Tiny Tots Classes Monday

Armadale Commmunity Centre

5.00-5.45

Tiny Tots Classes Tuesday

Dardanelle Dance Studios Whitburn

4.45-5.30pm

Tiny Tots Classes Wednesday

Elim Church hall, Oasis Christian Centre, Fells Rigg, Livingston EH54 8RH

4-5pm

Tiny Tots Classes Thursday

Bathgate Partnership Centre, Bathgate

5.00-5.45

Tiny Tots Classes Saturday

Bathgate Partnership Centre

9.15-10.00

Tiny Tots Classes Saturday

Strathbrock Partnership Centre, Broxburn

10.15-11.00

Pre Junior Classes Monday

Armadale Community Centre

4.30-5.30

Pre Junior Classes Tuesday

Dardanelle Dance Studios Whitburn

4.30pm-5.30pm

Pre Junior Classes Wednesday

Oasis Christian Centre, Fells Rigg, Deans, Livingston EH54 8RH

4pm-5pm

Pre Junior Classes Thursday

Bathgate Partnership Centre

4.30-5.30

Pre Junior Classes Saturday

Bathgate Partnership Centre

9.30 and 10.30

Pre Junior Classes Saturday

Strathbrock Partnership Centre,Broxburn

9am-10am

Junior Classes Monday

Armadale Community Centre

5.45-7.30

Junior Classes Tuesday

Dardanelle Dance Studios Whitburn

4pm-5.30pm

Junior Classes Wednesday

Oasis Christian Centre, Fells Rigg, Deans, Livingston EH54 8RH

5-7pm

Junior Classes Thursday

Bathgate Partnership Centre

5.45-7.30

Junior Classes Saturday

Bathgate Partnership Centre

10.00-12.00

Grade 1 & 2 Classes Monday

Armadale Community Centre

5.30-8.15 Grade 1 ballet, tap and jazz

6.15-9.00  Grade 2 ballet, tap and jazz

Grade 1 & 2 Classes Wednesday

Wednesday Oasis Christian Centre, Fells Rigg, 

deans, Livingston

 

5.30-7.30. Grade 1&2 ballet, tap and jazz

Grade 1 & 2 Classes Thursday

Bathgate Partnership Centre

5.30-8.15 Grade 1 ballet, tap and jazz

 

Grade 1 & 2 Classes Saturday

Bathgate Partnership Centre

10.30-12.30 Grade 1 ballet, tap and jazz

12.45-2.45  Grade 2 ballet, tap and jazz

Grade 1 & 2 Classes Wednesday

Dardanelles Sudios, Armadale Road, Whitburn EH47 0ET

5.30-7.30 grade 2 ballet tap jazz

Grade 3 to Grade 4 Classes Wednesday

Dardanelle Sudios, Armadale Road, Whitburn EH47 0ET

5.30 – 6.15  grade 3 jazz (Grade 2 ballet other hall)

6.15-7.00  grade 3 ballet (Grade 2 Jazz other hall)

7.30-8.00  grade 3 Tap (7.00-7.30 Grade 2 tap)

7.00-8.00  grade 4 ballet

8.00-8.45  grade 4 tap

8.45-9.30  grade 4 jazz

 

Grade 3 to Grade 4 Classes Saturday

Bathgate Partnership Centre

1.15-3.30 Grade 3 ballet, tap and jazz

1.15-4.15 Grade 4 ballet, tap and jazz

 

 

Elite Squad (Ballet tap and jazz) Elite 1 to 4 Classes Tuesday

Dardanelle studios, Armadale Road, Whitburn EH47 0ET

5.30-6.15 Elite 1 jazz

6.15-7.00 Elite 1 ballet

7.15-7.45  Elite 1 tap

5.30-6.15 Elite 2 tap

6.15-7.00  Elite 2 jazz

7.45-8.30  Elite 2 ballet

7.00-7.45  elite 3 jazz

7.00-7.45  Elite 4 ballet

7.45-8.30  elite choreo for grade 3 & 4 upwards

 

 

 

 

Elite Squad (Ballet tap and jazz) Elite 1 to 4 Classes Thursday

Dardanelle Studios, Armadale Road, Whitburn eh470ET

5.30-6.15 Elite 3 ballet

6.45-7.30  Elite 3 tap

6.00-6.45   Elite 4 tap

7.30-8.15  Elite 4 jazz


 

Streetdance / Breakdancing Thursday

Pyramids Business Park, Pyramids dance studio, Easter inch Steadings, Bathgate. EH48 2EH

5.30-6.15  Age 5 to 7 boys and girls streetdance/breaking for beginners

6.15-7.15  boys and girls streetdance/breaking Intermediate 1 level

7.15-8.15  Boys and girls streetdance/breaking Intermediate 2 level

8.15-9.15  Boys and girls streetdance/breaking Advanced level

 

Elite Team - pulsationZ - Street dance Monday

Pyramids business Park, Easter Inch, Bathgate

5.00=6.30  Streetdance Tech class (invite only)

6.30-8.00  Streetdance Tech class (invite only)

8.00-9.30  Streetdance Tech class (invite only)

Elite Team - pulsationZ - Street dance Friday

Pyramids business Park, Easter Inch Steadings, Bathgate EH48 0EH

2.00-3.30  Streetdance tech class (invite only)

3.30-5.00  Streetdance tech class (invite only)

Intermediate F and Intermediate/Adv 1 Class Tuesday

Dardanelle Studios, Armadale Road, Whitburn, EH47 0ET

Intermediate Foundation and Intermediate jazz choreo class 6.15-7.15

Intermediate Foundation jazz class 7.45-8.30

Intermediate Foundation RAD or pointe work syllabus 8.30-9.30

Intermediate ballet/pointe class 5.30-6.15

Intermediate jazz class 8.30-9.30

Intermediate F and Intermediate/Adv 1 Class Wednesday

Dardanelle Studios, Armadale Road, Whitburn EH47 0ET

8.00-9.30  Intermediate and Advanced 1 RAD ballet syllabus

Intermediate F and Intermediate/Adv 1 Class Thursday

Dardanelle Studios, Armadale Road, Whitburn EH47 0ET

7.15-8.15  Intermediate  F RAD ballet

8.15-9.30  Intermediate F ISTD tap & Jazz class

5.15-6.00  Inter Tap

6.15-7.15 Intermediate ballet 

8.15-9.30  Adv 1 RAD ballet

Intermediate F and Intermediate/Adv 1 Class Saturday

Bathgate Partnership Centre. Bathgate

12.00-1.15  Intermediate Foundation class

Acro and Creative Choreography Class Saturday

Dardanelle Studios, Armadale Road, Bathgate EH47 0ET

9.30-10.00  Tiny Tumblers tots for age 2.5 upwards for boys and girls

10.00-11.00  Advanced Acro

11.00-12.00   Body conditioning for all acro levels

12.00-1.00  Beginner/Intermediate acro

1.30-3.30  Elite squad acro (must attend body conditioning class/and or another acro class)

 

 

 

 

Acro and Creative Choreography Class Wednesday

Elm Church, Fells Rigg, Deans, Livingston

6.30-8.30pm  Beginners Acro for one hour or two.